Fillers övre ögonlock – “Merry Eyes”

Fillers övre ögonlock - "Merry Eyes" behandling

Behandling av hålögdhet och skuggor i övre ögonlock med fillers

Hålögdhet och skuggor i det övre ögonlocket kan effektivt behandlas med fillers. Dessa märken av förlorad volym som uppstår med åldern kan ge ett intryck av trötthet och sjukdom i ögonområdet, något som många söker lösningar för. Genom att applicera en särskilt utformad fillers i övre ögonlock kan vi behandla detta tillstånd på ett säkert och smärtfritt sätt. Behandlingen genomförs av vår ögonläkare Dr. Pärviz. Vår klinik har den unika förmånen att erbjuda denna behandling i Sverige och vi har valt att kalla den "Merry Eyes," då den resulterar i ett piggare och mer vaket utseende för ögonområdet. Att utföra behandlingen korrekt är av högsta vikt för att undvika eventuella svullnader eller synliga ojämnheter. Rätt teknik i behandlingen, noggrant urval av fillers och en djup förståelse för områdets anatomi är avgörande faktorer som bidrar till att uppnå enastående resultat. När behandlingen utförs på rätt sätt är den både enkel och säker, med minimal obehag och långvariga, naturligt vackra resultat. Förutom behandlingen av hålögdhet och skuggor i övre ögonlock erbjuder vi även Tear Trough-behandling med fillers för det nedre ögonlocket. Denna behandling kan du läsa mer om här på länken. Se några av våra före & efter-bilder nedan. Om du har några frågor tveka inte att kontakta oss.

Vi erbjuder

Säkra estetiska behandlingar av certifierad läkare

Konsultation med djup expertis

Naturliga resultat

Rimliga priser

Nöjda och återkommande kunder

Uppföljning som ingår

Vår verksamhet är registrerad hos Inspektion för vård och omsorg (IVO)

Vi använder endast original- och CE-märkta produkter.

Vanliga frågor

På vår klinik i Örebro erbjuder vi specialistbehandling av övre ögonlock med fillers. “Merry Eyes”-tekniken utförs exklusivt av vår ögonläkare Dr. Pärviz, expert på området.
Behandlingen kostar 4000 kr. Vi börjar alltid med en konsultation för 300 kr som senare dras av från behandlingspriset när du går vidare med behandlingen.

Du kan boka tid på tre sätt:

  • Ring 019-675 46 46
  • Via vår online-bokning
  • Skicka e-post
    Vi svarar normalt inom 24 timmar på bokningsförfrågningar.

“Merry Eyes” är en specialutvecklad behandlingsmetod för övre ögonlock där vi använder fillers för att:

    • Återställa förlorad volym
    • Minska synliga skuggor
    • Skapa ett piggare utseende
    • Ge naturliga resultat

Behandlingsprocessen omfattar:

  1. Konsultation och fotografering
  2. Bedömning av området
  3. Lokalbedövning vid behov
  4. Strategiska injektioner av fillers med skonsam kanyl
  5. Efterkontroll vid behov

Hålögdhet utvecklas naturligt med åldern genom:

  • Volymförlust i vävnaden
  • Minskad kollagenproduktion
  • Förändrad fettfördelning
  • Naturligt åldrande av huden

En komplett behandling tar cirka 30-45 minuter. Räkna med ytterligare tid för bedövning och fotografering.

Resultatet syns direkt efter behandlingen men utvecklas fullt ut inom:

  • 1-2 dagar när eventuell svullnad lagt sig
  • 1-2 veckor när fillern integrerats helt
  • 2-4 veckor för optimalt resultat
  • Eventuell extra massering av behandlaren kan behövas

Resultatet håller vanligtvis 9-36 månader. Faktorer som påverkar är:

  • Individuell ämnesomsättning
  • Livsstil och solexponering
  • Ålder och hudkvalitet

Behandlingen passar dig som:

  • Har hålögdhet i övre ögonlocket
  • Önskar ett piggare utseende
  • Vill undvika kirurgiska ingrepp
  • Har realistiska förväntningar

Vanliga temporära reaktioner inkluderar:

  • Lätt svullnad 2-3 dagar
  • Eventuella små blåmärken
  • Övergående rodnad
    Allvarliga komplikationer är mycket ovanliga.

För bästa resultat:

  • Undvik blodförtunnande mediciner en vecka före
  • Kom utan ögonmakeup
  • Undvik alkohol 24 timmar innan
  • Ät som vanligt på behandlingsdagen

Ja, “Merry Eyes” kan kombineras med:

  • Tear Trough (nedre ögonlock)
  • Behandling av rynkor runt ögonen
  • Andra fillersbehandlingar i ansiktet

Du kan återgå till normala aktiviteter direkt, men:

  • Vänta 24 timmar med makeup
  • Undvik intensiv träning första dygnet
  • Undvik bastu och swimming pool första dagarna
  • Avstå från ansiktsmassage första veckan

Vi erbjuder:

  • Behandling av legitimerad ögonläkare
  • Dokumenterad erfarenhet av tekniken
  • Central placering med goda parkeringsmöjligheter

Hör av våra nöjda kunder

Fräsch lokal och perfekt läge centralt i Örebro. Dr Pärviz är noggrann & har utmärkt koll på ens tidigare besök och önskemål/mål. Flexibel och resultaten är så bra. Jag har stegvis kunnat få tillbaka ett piggare uttryck i ansiktet och känner mig nu som jag gör inuti även på utsidan.Senaste besöket fick jag botox i käkarna. Det har hjälpt mig massor & spänningen där är borta.
Stina E.
Stina E.
Super professionell och hjälpsam klinik! Går grundligt igenom risker och förväntat resultat, svarar på alla frågor man har. Gått hit i två år och har fått många komplimanger över mitt fina och naturliga resultat av fillers och botox. Enda kliniken jag litar på och som gjort mig otroligt nöjd!
Alice T.
Alice T.
" Väldigt nöjd! Jag har besökt många kliniker tidigare i andra städer jag bott i. Jag fick det mest professinella bemötandet och bästa resultatet här av deras läkare.Reser numera gärna från Stockholm för mina fortsatta behandlingar! 😊
Sabina A.
Sabina A.
Så fantastisk och duktig läkare. Snäll och förstående läkare som skapar trygghet för kunden. ❤️
Marie H.
Marie H.
Jag är supernöjd med resultatet och vill varmt rekommendera.
Nazim A.
Nazim A.
Vänlig bemötande och proffsig personql super nöjd 👍👌⭐
samira ibrahim R.
samira ibrahim R.
Bra bemötande, otroligt fint arbete, säkert kommer tillbaka ❤️
Ahmed Xujaale (Unique A.
Ahmed Xujaale (Unique A.
Bästa kliniken jag varit på 🙌🏻💯 Underbar personal! Riktigt bra priser och har otroligt hög kvalité på det dom gör. Naturligt och vackert resultat ✨ Kunde inte vara mer nöjd med mina nya ögonbryn! Efter microblading känner jag mig alltid fixad oavsett om jag precis är nyvaken, har badat i en pool eller har en vanlig dag på jobbet. Rekommenderar starkt! 😍
Hanna H.
Hanna H.
Super bra bemötande, och Raluca gjorde ett super bra jobb med mina ögonbryn, jätte nöjd!
Lovisa F.
Lovisa F.
Mycket trevligt bemötande och otroligt bra läkare som gick igenom steg för steg kände att jag var i trygga händer
Emilio T.
Emilio T.

Utforska Våra Skönhetsbehandlingar

Läs mer om våra skräddarsydda behandlingar i Örebro som lyfter fram din naturliga skönhet.